Nuotolinė konferencija „Smurtas prieš vaikus: pažinkime, atpažinkime, padėkime!“
Lapkričio 19-ąją – Pasaulinę smurto prieš vaikus prevencijos dieną – Raseinių krizių centras ir Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įvairių sričių specialistus, kuriems aktuali smurto prieš vaikus problema, kvietė dalyvauti jau tradicija tapusioje nuotolinėje konferencijoje „Smurtas prieš vaikus: pažinkime, atpažinkime, padėkime!“. Prie šios iniciatyvos prisijungė daugiau nei 70 konferencijos dalyvių. Džiugu, kad renginyje dalyvavo ne tik Raseinių rajono atstovai, bet ir svečiai iš Akmenės, Radviliškio, Pakruojo, Kelmės, Šiaulių bei Telšių rajonų.
Vaiko teisių apsaugos sistemos realijas konferencijos dalyviams pristatė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos vyresnioji patarėja Jolita Gritytė, kalbėjusi apie tai, kaip valstybė pasiruošusi padėti nuo smurto nukentėjusiems vaikams.
Ar galime sustabdyti smurtą prieš vaikus? Retorinį klausimą renginio dalyviams uždavė Darius Joneikis, Judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ Kauno regiono skyriaus pirmininkas. Apibendrindamas savo pranešimą lektorius į savo užduotą klausimą atsakė: galima, tačiau būtinas kiekvieno iš mūsų indėlis ir absoliuti netolerancija stebint bet kokias smurto apraiškas.
Apie smurto pasekmes jautriai pasakojo Živilė Šiuikienė, projekto „Adaptuoto ir išplėsto jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) teikimo modelio įdiegimas Akmenės, Klaipėdos ir Raseinių rajonų savivaldybėse“ įgyvendinimo komandos psichologė Raseinių rajone. Eilė traumuojančių pasekmių – potrauminio streso sutrikimas, somatizacija, emocijų ir elgesio sutrikimai, disociacinis sutrikimas, piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis, specifinių išlikimo strategijų ar asmenybės sutrikimo vystymasis – pasekmės, kurios smurtą patyrusį vaiką gali lydėti, o dažnai ir lydi labai ilgai, todėl laiku pastebėti problemą, ją identifikuoti ir padėti vaikui yra labai svarbu čia ir dabar.
Vykinta Švipienė, psichologė, VšĮ „Psichologinių idėjų namai“ lektorė konferenciją tęsė pranešimu apie pagalbos būdus, dirbant su smurtą patiriančiais vaikais. Vaikai – smurto aukos – turi laiku gauti efektyvią pagalbą, kad galėtų sėkmingai įveikti patirtų traumų pasekmes ir tapti pilnaverčiais bendruomenės nariais. Kai kurie sunkumai nesibaigia vaikystėje, jie žaloja ir jau suaugus, darydami nesibaigiantį smurto ratą. Būtent todėl, čia ir dabar, problemos akivaizdoje reikalingas didžiulis pagalbą teikiančių institucijų ir specialistų bendravimas ir bendradarbiavimas. Pasak Vykintos, padėti vaikui galime kiekvienas esantis šalia, svarbu būti dėmesingam ir leisti vaikui dalintis savo jausmais ir išgyvenimais.
Ir pabaigai, apie tai, kaip nepasiklysti tarpinstitucinio bendradarbiavimo keliuose ir klystkeliuose pasakojo Rimantė Eidukevičiūtė, Palaimintojo J. Matulaičio šeimos pagalbos centro vadovė, vaikų ir paauglių psichologė psichoterapeutė.
Konferencijos organizatoriai už skirtą laiką nuoširdžiai dėkoja kiekvienam lektoriui, už dėmesį ir laiką kartu – konferencijos dalyviams. Virtualus bendravimas niekada nepakeis realaus pokalbio ir gyvos diskusijos, todėl idėja susitikti gyvai dar kartą ir kalbėti šia aktualia tema dar didesniame klausytojų būryje išlieka. Tam, kad smurtas netaptų kasdienybės norma ir būtų pastebėtas laiku, prisidėti galime visi. Tereikia drąsiai kalbėti. Padėdami vaikams, padedame kurti kitokią – sveikesnę ir sąmoningesnę visuomenę. To visiems ir linkime.
Renginys organizuotas Raseinių krizių centro vykdomo projekto „Kompleksinės paslaugos vaikams, nukentėjusiems nuo smurto, ar netiesioginio smurto artimoje aplinkoje aukoms (liudininkams) ir jų šeimos nariams“, finansuojamo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, lėšomis.